Skip to main content

Скелети в гардероба на българската грандкорупция


На нито един етап от антимонополното разследавне срещу Газпром, което ЕК води, и особено на ранния, когато са се търсели основания за неговото стартиране, нито българското правителство, нито държавните ни енергийни компании са давали признак на недоволство. Разследването става въпреки и против волята на българското правителство или компании.
Не случайно нашите компании бяха неприятно изненадани от обиските, които Комисията направи в БЕХ, Булгаргаз и Булгартрансгаз, извземайки важна документация на отношенията с Газпром, включително "свръхсекретните" договири за доставка и транзит. 
Днес заедно с това, че сме потърпевша страна в разследването срещу Газпром, сме и разследвана страна - БЕХ и дъщерните му компании Булгартрансгаз и Булгаргаз, пак от същия анти-монополен орган - т.е. сме в групата на Газпром.  
Извод - нашето правителство и компании са "доволни" и не чакайте от тях становище, които да разклатят сериозно лодката на Газпром като изразят сериозни резерви към предложението за уреждане на спора на ЕК и Газпром.
А комисията твърди, че сме плащали едни от най-високите цени и при всички случаи над пазарните цени за ЕС. В резултат сме загубили - по оценка на Капитал над 805 милиона лева след 2010 година. Никой не ги търси.
Когато трябва да плащаме едни милиарди сме първи, дори пред срок.
Когато трябва да вземаме едни пари - винаги ще се намерят слабохарактерни за да не ги поискат.
Днес се стремят да изтече срока за коментари на предолжението на Газпром за да не би някой да предяви претенции - както са го сторили всички други ЦИЕ страни.
Изводът - някой иска да скрие възможна договорка - да не повдигаме обвинения или възражения срещу становището на Газпром, като тихомълком се откажем и от претенцията за предявим искове за да си върнем надвзетите суми - срещу някакви ползи лични, партийни или групови /групировки/.
Или за да не лъсне фалшивата история за героичните министри, които преговаряли, намалявали цени и накрая пак сме надплащали.
Да Ви звучи познато? На мен определено - това бе схемата по която "предоговориха" договора за доставка на газ през 2006 година. Едни хора спечелиха едни малки милиони, а ние всички загубихме едни милиарди.

Comments

Popular posts from this blog

Независимая Газета: "Изгубените руски илюзии по отминаващата епоха За самопознанието на Русия са необходими знания, а не митове автор"

Валерий Гарбузов - директор на Института за САЩ и Канада Отминаването на една епоха води със себе си много неща: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появяват се нови реалности и се променя средата на живот. Това, с което са живели поколенията, се забравя. Често управляващите елити на авторитарните и тоталитарните политически режими съзнателно формират утопични представи и митове, които целенасочено се разпространяват сред масите. Подобна масова манипулация на общественото съзнание веднага поражда утопично възприятие за света у милиони хора, което позволява да се обединят разнородни политически и социални групи около национален лидер в името на определена цел. В същото време тя е и мощен инструмент за дългосрочно запазване на личната власт. И руската история в никакъв случай не прави изключение тук. За никого не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки я през цялото ѝ историческо развитие. Именно той се превр

Ще успее ли метежът на Пригожин?

Острият тон в изявлението на Путин по отношение на опита за преврат на Пригожин ( след заканата да смени Путин метежът може да се нарече и преврат ) може да се окаже неефективен, тъй като идва твърде късно и няма достатъчно силно въздействие. Въпреки че твърдата реторика е подходяща, тя може да не възпре Пригожин. Путин винаги е реагирал остро когато е под натиск, но този път е различен, тъй като той вече не притежава цялата власт. Опитът за преврат назряваше от известно време, особено след като Путин и Шойгу наредиха Ч ВК "Вагнер" да премине под контрола на Министерството на отбраната до края на юни. Тази директива отгоре на практика целеше да лиши Пригожин, ключов играч в борбата за властта и наследството на Путин, от единственото му предимство. ЧВК Вагнер , финансирана от руски олигарси и бюджета на Министерството на отбраната, естествено се превърна в огромна сила по време на военните операции в Украйна. Съперничеството между Пригожин и началника на Генералния щаб Ге

Марк Холингсуърт, The Spectator: Подобно на Русия на Путин, България се е превърнала в мафиотска държава

Протест срещу Путин в България В историческа реч пред Конгреса на САЩ на 12 март 1947 г. президентът Труман разглежда застрашителното разпространение на комунизма и съветск ата окупация на Източна Европа. Известна като "Доктрината Труман", той представя бойните линии на Студената война като борба между автокрацията и демокрацията - нещо, което днес звучи странно в Украйна. Съветският "начин на живот се основава на волята на едно малцинство, наложена със сила на мнозинството", заявява президентът Труман. "Той се основава на терор и потисничество, контролирана преса и радио, фиксирани избори и потискане на личните свободи... Свободните народи по света очакват от нас подкрепа за запазване на техните свободи". Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показаха, че 80 % от българите смятат корупцията за широко разпространена . Днес страната в Европейския съюз, която най-много прилича на тази авторитарна деспотична държава, е България, която е изпра